Osobnosti obce

Michal Hubník

Narodil se 1.6. 1983. S fotbalem začínal v žákovském družstvu v Halenkově. V šesté třídě odešel na hostování do Vsetína. Po skončení základní školy se vrátil hrát do Halenkova. Protože studoval vojenskou školu ve Vyškově a nejbližší fotbalový klub byl v Drnovicích, tak tam asi půl roku hrál. Ale zkloubit fotbal a vojnu bylo dost náročné, proto se rozhodl, že s fotbalem skončí. Ovšem jeho mladší bratr byl v tu dobu v Olomouci a domluvil mu v letních měsících přípravu. Olomouckým se zalíbil a už tam zůstal. Ve Vyškově školu opustil a odešel v roce 2000 do Olomouce. Tam hrával za juniorku Sigmy Olomouc a do mužského družstva Sigmy se dostal v roce 2003. Jeho premiéra byla proti Spartě Praha, kde nastoupil s polu s bratrem Romanem. V roce 2003 se také zúčatnil MS devatenáctiletých v Spojených Arabských Emirátech. V Olomoucí působí dodnes. Jeho snem je zahrát si v zahraničí. V půlce fotbalové sezony (leden 2011) vede tabulku střelců s 12 brankami. V roce 2010 se dostal i do české reprezentace a několik minut si zahrál přátelské utkáni proti Dánsku.

Roman Hubník

Narodil se 6.6. 1984. S fotbalem začínal v žákovském družstvu halenkovského Tatranu. Zlomový bod jeho fotbalové kariéry přišel už v jeho dvanácti letech, kdy si ho všimli vyhledávači talentů ze Vsetína. Za Vsetín hrál půl roku a pak přešel do Zlína, kde působil rok a půl. Poté přišly nabídky z Baníku Ostrava a Sigmy Olomouc. Nakonec dal přednost Sigmě, kde strávil 8 let. Nejdříve hrál za juniorku, ale brzy přešel do A mužstva a premiéru měl proti Spartě Praha s polu s bratrem Michalem. V roce 2000 byl vyhlášen talentem roku mezi šestnáctiletými hráči. Reprezentantem ČR byl ve všech věkových kategoriích a jeho největší úspěch - za juniory získal bronz na ME 2003. Potom se dostal i do reprezentace 21-letých. V roce 2007 podepsal smlouvu s FK Moskva na 4 roky, ale moc se mu nedařilo, přišlo i zranění a tak v roce 2009 šel na roční hostování do Sparty Praha. V roce 2010 přešel do Herty Berlín, kde působí dodnes. Je reprezentantem ČR a hlavní opora naší obrany. V říjnu 2010 střelil branku proti Skotsku a udržel naději o postup na ME 2012.

Paní Hayami Eiko

pochází ze „Země vycházejícího slunce“ – z Japonska. V Halenkově bydlí a tvoří už čtyři roky. Vytváří hezké kaligrafie, které patří do východoasijské tradice krásného písma a u nás působí nezvykle a exoticky. V roce 2002 uspořádala výstavu svých prací ve Vsetíně, o obrazy byl velký zájem. Mezi vystavenými pracemi byl též obraz s názvem „Můj Halenkov“ – kde je namalován kopec zvaný „Kyčerka“.

Ing. arch. Jaroslav Kopecký

nar. 1934 v Halenkově. Vystudoval Slovenskou vysokou školu technickou, fakultu architektury v Bratislavě. Působil 7 let v Ústředí uměleckých řemesel v Bratislavě, pak pracoval jako výtvarník ve svobodném povolání v rámci Svazu slovenských výtvarných umělců v Bratislavě. Mezi jeho největší inspirační zdroje patří Valašsko. Kromě architektonické tvorby se věnoval krajinomalbě. Na Valašsku nacházel motivy ke svým grafikám, pastelům a akvarelům. Ing. arch. Jaroslav Kopecký nyní žije a pracuje v Halenkově, v údolí Lušová.

Ing. Milan Andrýsek - olejomalba

Narodil se a vyrůstal v Halenkově. Výtvarnému umění, respektive olejomalbě se aktivně začal věnovat po ukončení střední školy. Problematiku malby zpočátku studoval z odborné literatury, později soukromě navštěvoval ateliér ak. mal. M. Adámka a ak. mal. K. Hofmana. Náměty ke své tvorbě čerpá z valašského prostředí které důvěrně zná a v kterém sám pracuje. Jeho tvorba soustřeďuje kromě formy ladných křivek Valašska i emotivní náboj vycházející z tradic rodného kraje, barevné lavírování obrazů věrně zachycuje náladu i atmosféru krajiny. Vystavoval autorsky i kolektivně např.: zámek ve Vsetíně, galerie Stará radnice ve Vsetíně, Valašské muzeum ve Velkých Karlovicích, galerie Růže ve Vizovicích aj. Absolvoval Slovenskou technickou univerzitu Bratislava.

Josef Heja

se narodil 12.3.1902 v Hovězí, okr. Vsetín. Pracoval jako bednář, tesař, zedník, zemědělec v Halenkově – Dinotici. Zemřel roku 1985. Řezbářství se věnoval od roku 1965. Vystavoval ve Valašském Meziříčí v roce 1966, v Olomouci, v Čes. Budějovicích. Jeho práce jsou v muzeích v Olomouci, v Litoměřicích, ve Valašském Meziříčí, v Rožnově pod Radhoštěm, ve Vsetíně. V roce 1975 byl o Josefu Hejovi natočen televizní film „Jak dřevo promluvilo“. Setkání řezbářů s ukázkami jejich prací ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je pořádáno pod názvem „Hejův nožík“. V roce 1996 zpracovali a vydali poštovní známku J. Králík a J. Herčík podle plastik Josefa Heji a nazvali ji „Betlém z Dinotice“. Josef Heja se řadí mezi nejosobitější lidové řezbáře.

Božena Janušová

narozená 1952, pracovala u Státních lesů, pak jako prodavačka. Má ráda ruční práce, pět let se věnuje řezbářství, vytváří jemné reliéfy

Josef Juřica ( 1922 - 1989 )

narodil se v Halenkově, žil a tvořil v Halenkově – Bratřejůvce. V knize „Okres Vsetín“ se můžeme dočíst, že Josef Juřica patřil mezi zručné amatérské řezbáře a kolem roku 1980 zhotovil klátové úly s figurální výzdobou. Tvořil též reliéfy – náměty jsou valašská krajina s dřevěnými chalupami, stromy, les a obyvatelé lesa, slunečnice bodláky. Jeho reliéfy zdobí stěny mnoha obyvatel Halenkova

Miroslav Kopec

narodil se v roce 1946. V Halenkově bydlel a pracoval deset let. Je to řezbář výborné kvality. Dříve spolupracoval s ak. mal. Jiljím Hartingerem. Své řezby vystavoval v Itálii, Německu, Slovensku, Rakousku a Dánsku

Petr Kopecký

narodil se roku 1969, vyučil se stolařem, pracuje v NBT Halenkov, kromě stolařské práce zdobil nábytek v NBT ornamenty – vrubořezem. Ve volných chvílích řeže reliéfy a plastiky

Pavel Mazáč

narodil se roku 1963, vyučil se zámečníkem, pracuje jako tesař při montáži dřevěných domů v Německu, bydlí v Halenkově – na Kuželkách. Řezbařina je jeho koníčkem

Ak. mal. Miloš Šimurda

narodil se 1924 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vystudoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. Pracuje v Bratislavě, často pobývá na Valašsku. Studuje mozaikářskou školu v Itálii. Maluje akvarely, vytváří monumentální mozaiky. Dvě mozaiky vytvořil i pro obec Halenkov. Jedna se jmenuje „Květ štěstí“, umístěna je ve svatební síni OÚ Halenkov, druhá mozaika nese název „Kytice“ a je ve foyeru svatební síně OÚ Halenkov.

Akademický sochař Josef Tkadlec

narozený 1957, absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti u profesora Habarta, pak Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze u profesora Kováře. První zvon odlil v roce 1967 otec J. Tkadlece, pan Josef Tkadlec starší (1930 – 1996), zakladatel zvonařské dílny – umělecký řemeslník – zvonař. První zvon se ozývá z věže halenkovského kostela. Ak. soch. Josef Tkadlec pokračuje v díle svého otce v Halenkově 433..

Antonín Tlašek (1916 – 1992 )

řezbář, získal 1. místo v okresní a krajské soutěži amatérské výtvarné tvorby za soubor inzitních plastických kompozic. Své práce vystavoval na VII. národní výstavě neprofesionální výtvarné tvorby 1988 v Šumperku. Jeho plastika „PEKLO“ zde získala cenu. V národním kole této soutěže soutěžilo 261 autorů se 462 pracemi.

Mgr. Josef Václavík

učitel v důchodu, narodil se 1938 v Halenkově. Rok učil v Horním Lidči, šest let na Vsetíně a jedenatřicet let v Halenkově. Práce se dřevem je jeho koníček. Vzorem jsou řezbáři Jan Mazáč ze Vsetína a Josef Juřica z Halenkova..


Menu
Foto z galerie
149
Informace o www
Dnes je úterý 25. června 2019
Svátek slaví Ivan
Stránky si právě prohlíží 4 lidí.
Počet přístupů: 3088439
RSS: Obec Halenkov - RSS

 Původní stránky obce Halenkov

Fotografie na hlavičkách www: J. Tkadlec, S. Kazmíř